Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál Vlasov oslavovaný i nenáviděný

12. 12. 2007 23:23:36
Je zajímavé, že kontraverzní téma, u něhož lze v desítkách (!) tisíc internetových i tištěných článcích, úvahách, komentářích a chronologiích najít zcela protichůdná tvrzení a fakta, která se sama sebe popírají, zůstává stále zcela otevřené a nezodpovídající základní otázky jak v rovině vojensko-historické, tak i politické, ideové, morální, etické či obyčejně lidské.Nemám v tuto chvíli takovou ambici, chci ale na pravou míru uvést jednu jedinou záležitost – jeho zatčení.
A.A.VlasovA.A.Vlasov

Popisovaný průběh se tak diametrálně liší, že by mohlo vzniknout přímo několik zcela rozdílných filmových dokumentů. Od toho, že se tak stalo na jeho cestě do Plzně k Američanům, či že šlo o jeho přímé vydání Američany sovětským vojákům, až po podrobný popis přímo vojenské operace 162.tankové brigády RA plk.I.Mašenka, kterou provedla na základě zachycené radiové depeše o pohybu generála v prostoru Plzně. Přičemž zatčení mělo být jen technickou záležitostí velitele střeleckého praporu zmíněné brigády M.Jakušova.

Skutečnost byla mnohem více prostá. Generál ROA ( Ruské osvobozenské armády) Andrej Andrejevič Vlasov byl zastaven 12.května na konci hráze Nového rybníka u Lnář. Pod hrází rybníka je les „bažantnice“ a po několika stech metrech začíná Hořejší rybník nad obcí Tchořovice. Nejde vůbec o směr na Plzeň (do níž je více než 60 km na opačnou světovou stranu...).

Silnice za hrází končí křižovatkou na zmíněné Tchořovice, Hradiště a obec Pole. Právě přes obec Pole směřovala kolona aut generála Vlasova (a několika jeho důstojníků...) doprovázená i americkým tankem a americkým transportérem na Horažďovice a Strakonice, kde v té době na letišti sídlila část velitelství generála Pattona.

Kolonu na mostě přes bezpečnostní přepad rybníka Nový zastavil osobní automobil a ruský důstojník v civilu (vojenská kontrarozvědka Smerš ?) nejprve žádal důstojníky ROA, aby se v jeho doprovodu vydali na sovětské velitelství.

Vlasov, který jel v zadní části kolony, zprvu o ničem nevěděl, ale posléze se zapojil do rozhovoru a připojil se s několika důstojníky k důstojníku RA.

Američané do ruského dialogu nezasahovali a nebránili ani generálovi v odchodu do sovětské zóny.

Podle všeho byl Andrej Andrejevič Vlasov již se zatčením smířen, kdyby chtěl klást odpor, neudělalo by mu to zřejmě žádné potíže, jednak při jednoznačné převaze, kterou na hrázi rybníka Nový jeho kolona měla, a jednak při vědomí skutečnosti, že k zastavení došlo v americkém pásmu. Další ruská vozidla stála až několik set metrů od křižovatky u Tchořovic.

Vlasov měl za sebou ale několik neúspěšných vyjednávání s Američany o svém přechodu k nim do zajetí a zřejmě i správně předpokládal, že by ho stejně následně jako váleční spojenci Sovětského svazu Stalinovi vydali. Správnost tohoto předpokladu potvrdila skutečnost, že se později u soudu Vojenského kolegia Nejvyššího soudu SSSR se všemi setkal a to i s těmi důstojníky, které již dříve poslal k Američanům vyjednat podmínky odzbrojení ROA a přechodu demarkační linie.

Týkalo se to například generála F.I.Truchina, vyjednavače s Američany kapitána G.A.Zvereva, nebo velitele 1.divize ROA generála Sergeje Kuzmiče Buňačenka – všichni byli na základě repatriace (podepsané 11.2.1945 v Jaltě) předáni Američany zpět do SSSR.

A všichni byli také po procesu, který trval pouhé tři dny od 30.července do 1.srpna 1946 následující den popraveni. Bylo to celkem 12 nejvyšších důstojníků – Vlasov, Malyškin, Žilenkov, Truchin, Zakutnyj, Blagoveščenskij, Meandrov, Malcev, Buňačenko, Zverev, Korbukov a Šatov.

Téměř dvoumetrový generál Vlasov nerezignoval zcela, hájil své jednání, před soudem zazněl i jeho výrok směrem k soudcům, který se po 6-ti desítkách let ukazuje jako pravdivý – „Ať je vaše rozhodnutí jakékoliv, Vás nebude znát nikdo - já vstoupím do dějin !“

Přesto je skutečností, že ve své vojenské kariéře bojoval nejprve proti Němcům, pak s Němci a v posledních dnech války znovu proti Němcům.

V historii válek čin velmi neobvyklý, který by měl být spíše než bezduše oslavován, či odsuzován, nejprve zřejmě řádně poznán, pochopen a vysvětlován... !

Autor: Jan Bohuslav Aklab | středa 12.12.2007 23:23 | karma článku: 25.48 | přečteno: 7461x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

David Wiltsch

V zemi nepokrytého bláznovství

Když si naši předkové vybájili posměšné město Kocourkov, zajisté by je ani za mák nenapadlo, že Kocourkov se jednou stane skutečným a jeho mor i osvěta zalijí celou zemi.

20.3.2018 v 13:11 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 278 | Diskuse

Libor Zámečník

Jak je výhodné býti neschopným……….

Pochybujete o tom? Já ne. Tímto opět zabředávám do témat, kterým jsem se chtěl vyhnout. Ono to ale tak snadno nejde. Jak trefně kdysi nastřelil Zdeněk Izer : „ Chtěl jsem tu říct vtip o České poště, ale nevím, jestli by Vám došel"

20.3.2018 v 13:03 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 299 | Diskuse

Libor Čermák

Mezi Drahošovými voliči se rozšiřuje strašný nešvar

Pokud jste voliči Miloše Zemana, možná jste si všimli jednoho nepěkného nešvaru, který se v poslední době šíří mezi voliči poraženého prezidentského kandidáta. A to doslovná nenávist k voličům vítězného kandidáta.

20.3.2018 v 11:20 | Karma článku: 38.53 | Přečteno: 1559 |

Pavel Opl

Zachvátí Evropu válka, nebo se EU dříve "sametově" rozpadne ?

Možnost reformy EU v reálném čase je naprostou utopií a zkáza Evropy a jejích původních obyvatel se blíží každým dnem.

20.3.2018 v 11:14 | Karma článku: 32.78 | Přečteno: 799 | Diskuse

Michal Kotyk

Pražský hrad versus Kavčí hory

V určitém pohledu je možno obé pokládat za symboly moci. Vládnou zde ti, kteří se snaží ovlivnit myšlení občanstva. V celku se jim to daří.

20.3.2018 v 10:38 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 484 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1773
Amatérský pozorovatel,komentátor a rádoby glosátor všeho, co se děje kolem - politiky, kultury, sportu. Chovatel papoušků - amatér. Exsportovec - amatér. Profesionální smolař.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.